Dankina Knihamôj blog o knihe ktorú píšem

Ešte veľa rokov

Publikované 18.03.2018 v 21:27 v kategórii Preklad knihy, prečítané: 36x

Preklad knihy Ešte veľa rokov od holandského spisovateľa Hansa Kortewega. Kniha pojednáva o živote od narodenia až do veku 84 rokov.
Toto je prvý článok

Moje meno je Danka Schalkwijk a 26 rokov som žila v Holandsku. Tam som sa okrem iného venovala štúdium psychológie. Raz na narodeniny som od mojej učiteľky dostala knihu „Ešte veľa rokov“ od spisovateľa Hansa Kortewega, kde pri každých narodeninách je text, ktorý inšpiruje. Bola som nadšená múdrosťou tejto knihy, že som sa rozhodla ju preložiť. Tento preklad by som chcela uverejňovať na blogu. Súhlas od spisovateľa mám.
Predslov.

Táto kniha pojednáva o tom najbližšom: o našom živote - život človeka, od nuly do osemdesiatich štyroch rokov. Toto je, čo sa nazýva kniha na celý život.

Pri každých narodeninách sa môže stránka tejto knihy života obrátiť a čítať čo je nového, čo v nastávajúcom roku sa môže stať skutočnosťou.

Jedná sa pri tom vždy o inú kvalitu, pretože každý vek ponúka so zreteľom na predchádzajúce roky špeciálnu možnosť stať sa šťastným a naplneným človekom. To je akoby sme každé narodeniny k našemu veku dostali vhodný darček, ktorý potom môžeme alebo nemusíme počas roku vybaliť a v našom bytí prijať.

Jednotlivé roky tvoria časť z väčšieho prúdenia. V živote sú tri periódy po dvadsiatich ôsmich rokoch, ktoré môžu byť zase rozdelené do štyroch fáz po siedmich rokoch. Pretože tieto fázy života sú veľmi dôležité, je pri každom roku uvedené z ktorej veľkej životnej periódy sú časťou a ku ktorej fáze života siedmich rokov patria. Čím je človek starší, tým poklesne význam jednotlivých rokov a zväčší sa význam životných fáz. Preto som posledných štrnásť rokov totálneho cyklu z osemdesiatich štyroch rokov nie jednotlivo, ale ako sedemročné periódy popísal.

Vo Všeobecnom Vysvetlení kde som túto knihu uzavrel, pokračujem ďalej v stavbe a významu jednotlivých životných fáz.

Bolo mi potešením „Ešte veľa rokov“ písať. Všetko som mohol dať dohromady: moje psychologické znalosti, moju lásku k mýtom a rozprávkam, moje fascinovanie číslami a kozmickými patrónmi, a moju životnú skúsenosť. Čiary celého života sa spolu zišli. Tak som mohol rok po roku vyrozprávať príbeh z môjho života.

Dá sa tu veľa povedať o pozadí odkiaľ som písal. To som tiež rozsiahle urobil tak ako aj vo Všeobecnom ako aj v Osobnom Vysvetlení. Je k prospechu si ich prečítať ak človek chce viac vedieť o tomto spôsobe zmýšľania na čom moje popisy o rokoch zakladám. Nie je to však nutné. Táto kniha hovorí sama za seba.

Zostáva mi ešte vysloviť moju vďačnosť určitému počtu ľudí, ktorí sa tým alebo oným spôsobom podieľali na realizovaní tejto knihy. Nesmierne moc ďakujem môjmu učiteľovi Reinoudovi Fentener van Vlissingen; bez jeho naprosto voľnosti nechávajúceho sa zasahovania by som túto knihu nemohol napísať. Pani C. Korteweg, pán R. Bosschaart, Piet Deunhouwer a Rogier Fentener van Vlissingen mi pri rozhodujúcich momentoch ukázali cestu a poskytli nepostrádateľné informácie. Hanneke Korteweg-Frankhuisen a Jaap Voigt mi s anjelskou trpezlivosťou pomohli nájsť moju formu. Týmto všetkým vyjadrujem svoju vďaku.

Venujem „Ešte veľa rokov“ svojim deťom - Merel, Esther, Liesbeth, Judith, Anna - v dôvere.


Hans KortewegKomentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?